1. Introduction. – 2. Literature Review and Problem Statement. – 3. Research Results. – 4. Discussion. – 5. Conclusions.
1. Introduction. – 2. Literature Review and Problem Statement. – 3. Research Results. – 4. Discussion. – 5. Conclusions.
Background:
Global experiences of post-war and post-conflict recovery and reconstruction
Anna Zalievska-Shyshak
1. Avelino F and others, ‘Transformative Social Innovation and (Dis)Empowerment’
Дослідницька стаття
СОЦІАЛЬНІ ІННОВАЦІЇ ТА СОЦІАЛЬНЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО В КОНТЕКСТІ ПОВОЄННОГО ВІДНОВЛЕННЯ УКРАЇНИ: КОНЦЕПТУАЛІЗАЦІЯ ТА ПРАВОВІ АСПЕКТИ
Анна Залєвська-Шишак та Анатолій Шишак
АНОТАЦІЯ
Вступ:
Досвід повоєнного, постконфліктного відновлення та реконструкції країн світу показує, що підготовку до повоєнного періоду слід починати ще до закінчення війни. Повоєнне відновлення України має передбачати розвиток соціального підприємництва та впровадження соціальних інновацій для того, щоб втілити практичну взаємодію держави, бізнесу та громадськості для спільного вирішення низки завдань, соціально-економічних проблем та здійснення реформ. Метою даної статті є дослідження сутності та еволюції знань про конструкції та концепції у сферах соціальних інновацій та соціального підприємництва, створення для них умов та обґрунтування можливостей їх поширення для того, щоб задовольнити соціальні потреби у контексті повоєнного відновлення України. Ця робота зумовлене необхідністю теоретичного обґрунтування соціальних інновацій та підприємництва, з огляду на фрагментарну концептуалізацію та широке використання вченими, політиками та практиками.
Методи:
Для досягнення мети та вирішення поставлених завдань використано комплекс емпіричних і теоретичних методів дослідження: методи аналізу, синтезу та узагальнення, які на діалектичному рівні дозволяють науково обґрунтувати теоретикометодологічні підходи до впровадження соціальних інновацій в суспільному житті. За допомогою мультидисциплінарного онтологічного аналізу та використання бібліометричних індикаторів, таких як цитування, спільне цитування, бібліометричні посилання та збіги, було визначено основні тенденції досліджень у кластерах знань соціальних інновацій та соціального підприємництва шляхом картографування системи за допомогою інструменту VOSviewer, аналізу та узагальнення публікацій на вказану тему для глибокого теоретичного та практичного розуміння, а також оцінки актуальних праць на міждисциплінарному рівні.
Результати та висновки:
Законодавство України не визначає понять «соціальна інновація» та «соціальне підприємництво», що перешкоджає розвитку та функціонуванню соціального підприємництва та впровадженню соціальних інновацій. Війна та її наслідки створили нові виклики, які вимагають нових практичних підходів і засобів вирішення суспільних проблем. Одним із таких підходів є поєднання заходів поточної соціальної політики в Україні, обмежених організаційним і фінансовим залученням держави до вирішення соціальних проблем, з можливостями громадської участі та підприємницької діяльності. Запровадження сучасних світових практик соціальних інновацій та соціального підприємництва, а також нормативно-правове регулювання діяльності соціальних підприємств стане суттєвим кроком на шляху до розвитку недержавного сектору соціального розвитку та політики соціального захисту.
Ключові слова:
інновації, підприємництво, соціальні інновації, соціальне підприємництво, післявоєнна відбудова, правові аспекти.