1. Introduction. – 2. NATO Establishment and Evolution. – 3. What is NATO Today? – 4. NATO Relations with the Western Balkans. – 5. Nationalisms and Interethnic Problems. – 6. Political Culture and Deficits of Democracy. – 7. Conclusions.
1. Introduction. – 2. NATO Establishment and Evolution. – 3. What is NATO Today? – 4. NATO Relations with the Western Balkans. – 5. Nationalisms and Interethnic Problems. – 6. Political Culture and Deficits of Democracy. – 7. Conclusions.
Background:
The North Atlantic Treaty Organization (NATO) is the world’s largest and
Sheqir Kutllovci
1. Beckmann-Dierkes N and Rankić S, ‘Serbian Foreign Policy in the Wake of the War in
Дослідницька стаття
ПІВНІЧНОАТЛАНТИЧНИЙ АЛЬЯНС (НАТО) ТА ЙОГО РОЛЬ У ЗАБЕЗПЕЧЕННІ БЕЗПЕКИ НА ЗАХІДНИХ БАЛКАНАХ
Шекір Кутлловці та Орхан Чеку
АНОТАЦІЯ
Вступ.
Північноатлантичний альянс (НАТО) є найбільшою та найпотужнішою у світі організацією колективної безпеки сучасності. Членство в цій організації є метою та зусиллями багатьох країн, у тому числі більшості країн Західних Балкан. Членство забезпечує колективний захист, безпеку та політичну стабільність. З моменту свого заснування НАТО стало глобальною силою безпеки та поширення миру майже по всій земній кулі. Не всі з цим погоджуються, хоча РФ бачить у ньому головного ворога. Його військові операції були зосереджені навколо захисту прав людини та підтримки миру. Найкращим прикладом цього зобов’язання є гуманітарна інтервенція НАТО в Косові, одній із країн Західних Балкан. Навіть після червня 1999 року НАТО було присутнє в цій країні і дбало про мир і безпеку на всіх Західних Балканах. Присутність цієї організації в цій частині земної кулі залишалася важливою, як і знання геополітичної історії цього регіону. Балкани все ще страждають від націоналістичної політики та міжетнічних розбіжностей, які в будь-якому випадку залишаються дуже важливим фактором безпеки в цьому регіоні. Одними із фундаментальних питань країн Західних Балкан є прискорення економічних реформ, верховенство права та боротьба з корупцією для досягнення членства в Європейському Союзі. Замість вирішення цих важливих питань на Західних Балканах тривають зіткнення через зміни кордонів і націоналістичну риторику, яка може підірвати мир і безпеку в цьому регіоні. Нинішні проблеми Західних Балкан успадковані від розпаду Соціалістичної Федерації Югославії. Війни в колишній Югославії, хоч і стали причиною створення нових незалежних держав, не виправдали етнічних очікувань цих країн. З огляду на те, що Республіка Сербія в преамбулі Конституції 2006 року передбачає Республіку Косово як власну територію, подібні дії, які виражають територіальні претензії проти суверенної держави, становлять ризик нових конфліктів на Балканах. Ситуація з суперечливими тенденціями спостерігається і в Республіці Боснія і Герцеговина, де в офіційній політиці Сербської Республіки щодо Боснії відкрито демонструються тенденції до відокремлення від Федерації та об’єднання з Сербією. У цій статті розглядається роль, яку відігравало і продовжує відігравати НАТО завдяки своїй присутності на Балканах у підтримці миру та безпеки, в цьому регіоні Європи, де домінують націоналістичні тенденції, а також міжетнічні проблеми, брак політичної культури та дефіцит демократії.
Методи.
У цій статті використовувалися комбіновані наукові методи, включно з якісним методом та оглядом літератури. Якісний метод використовувався для інтерпретації наукових теорій, пов'язаних з безпекою. Вивчивши літературу, нам вдалося об’єднати результати інших досліджень, пов’язаних з темою нашої наукової розвідки. У цій роботі також використовувався метод аналізу, який допоміг нам виокремити елементи від загальної проблеми цієї праці. Історичний метод показав вісь проблеми безпеки на Балканах і пояснив розвиток НАТО.
Результати та висновки.
Як організація, що гарантує безпеку, під час холодної війни вона слугувала механізмом колективного захисту від ядерної загрози згідно з Варшавським договором та поширення демократичних цінностей західного світу. Після падіння «залізної завіси» вона стала організацією, яка сприяє глобальному миру та безпеці, демократії, правам людини та верховенству права. Наявність відкритих політичних питань на Західних Балканах, зокрема територіальні претензії Сербії до Косова, націоналістичні тенденції сербів з Боснії та Герцеговини до відокремлення від Федерації, спроби Росії вплинути на цей регіон, використовуючи історію, культуру і розвідувальні служби, а також деякі інші проблеми, такі як відсутність політичної культури в Албанії та Чорногорії та проблеми Північної Македонії з Болгарією, створюють ризики для регіональної безпеки. У цьому геополітичному середовищі, яке називається Західними Балканами, інтеграція всіх країн до НАТО та її присутність у цьому регіоні мають важливе значення для майбутнього та безпеки. У цьому контексті членство Косова, а також Боснії та Герцеговини в НАТО має стати пріоритетом для західних країн. Членство цих двох держав сприятиме регіональному миру та безпеці.
Ключові слова:
НАТО, Альянс, Західні Балкани, безпека, міжетнічні відносини, гарантії безпеки.